Jak můžeme našim dětem pomoci v období chřipek?

15.11.2012 10:42

Čajík, který děti milují

Hrst sušené majoránky do 1-2 l. kastrůlku …necháteprojít varem a pak majoránku ve vodě nechat… a podle potřeby čaj přihřívat…a sceděný nalít do hrnečku. On krásně voní a když se osladí medíkem a ochutí citronkem…tak je to mazec… a kuřátka krásně odkašlávají.

Šťávička z cibule, kterou milují děti do tří let (ale i ty starší si dají říct)

Do zavařovací sklenice (od okurek) nakládáme nakrájenou cibuli… hrst cibule, zasypeme cukrem (nebo medem) na to hrst cibule, zasypeme cukrem…atd atd… furt dokolečka dokolola…až máme zavařovačku plnou…tak ji dáme k oknu…a do hodiny máme první šťávičku…sice smrdí cibulí…ale chutná jako sladký sirupek…takže kávovou lžičku několikrát za den… může se to dávat i malým mimouškům….majoránkový čajík můžeme sladit právě touto šťávičkou z cibule, když kašlou… (jen je třeba, když se to nedopije, tak vylít..protože rychle kysne).

Kokyna z cibule pro větší dětičky, které už nechtějí šťávičku :o)

V kastrůlku rozpustíme podle potřeby (velikosti cibule) máslo (ne margarin)…..na (fakt) drobňůčko nakrájíme cibuli, kterou dozlatova osmahneme a až je zlatavá, tak zasypeme cukrem… (s medem jsem to nezkoušela) … a máme dvě možnosti….buď cukr necháme úplně zkaramelizovat a rozpustíme ho úplně ….a nebo ho necháme jen lehce… zkaramelizovat…tak aby nebyl tekutý…ale stále byly vidět krystalky…V prvním případě, když to necháme roztéct jako karamel… tak na pečící papír, nebo na plech (vymazaný máslem), nebo do formiček od vánočního cukroví (vymazané máslem) vytvoříme kokyna a nebo lízátka…. V druhém případě tu krystalovou směsku můžeme nechat v kastrůlku a jen kávovou lžičkou kousek odrýpneme dětičkám přímo do čuněnky :o).

Zábaly na průdušky

Sádlo (klasika nesolené prasečí, sádlo…ještě silnější je jezevčí a psí…ale to těžko seženete…. Ale jsou hodně silné)…. Namažeme těm našim kuřátkům na noc prsíčka sádlem, přikryjeme igelitovým sáčkem a na to dáme bavlněnou plenku (nahřátou třeba fénem a nebo na topení)…. Nebo u malých mimoušků postačí i kapesník.. (dva, tři navrstvené).

Sádlo a nebo máslo… jen kousíček, je dobrý rozpustit i v čaji … protože tím se usnadňuje vykašlávání.

Co se dětem nelíbilo v době kašlání?

Děti by neměli dostávat mléko…ani kakao, ani jiné mléčné výrobky…protože mléko zahleňuje normálně zdravého človíčka, natož tak když je marod… to jsou pak hleny jak … si radši domyslete :o). Takže doporučuju u kašlíků vynechat mléko.

Jak srazit horečku?

Když jsou horečky fakt vysoké ke 40 stupňům…tak dělat těm chudáčkům dělala zábaly… ve studené vodě vyždímané prostěradlo…zabalit do něj a pak zabalit ještě do deky….a po 15 minutách opakovat dokud teplota neklesla….ale já nesnáším studenou vodu a být svoje dítě…tak se jako matku nesnáším :o). Můžete využít froté ponožky (když byly teploty kolem 39) ve studené vodě frotky propláchnout, vyždímat….navléct… zabalit nohy do ručníku a po 10 až 15 min měnit do doby, dokud teplota neklesla a nebo dáte do vany s vlažnou vodou…a postupně jsem připouštěla studenou vodu… aby to nebyl až zas takový šok pro ně.

Zdoj: moje-pravdy.cz, upraveno

 

—————

Zpět